Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Co robiły wtedy dzieci? Jaki był porządek ich dnia? Czy siedziały w kącie izby i się nudziły? A może miały jakieś obowiązki? Czy było im dość ciepło w zimie? Czy w ogóle miały zabawki, skoro nie dało się ich kupić? Na te pytania i wiele innych będziemy wspólnie szukać odpowiedzi.

W programie:

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza najmłodszych w podróż w czasie. Uczestnicy poznają jak wyglądał typowy dom, w którym mieszkały podhalańskie rodziny ponad 100 lat temu. Poprzez aktywne zwiedzanie w XIX-wiecznej chałupie góralskiej odnajdą stosowane wówczas przedmioty codziennego użytku i dowiedzą się jak dawniej żyli ich rówieśnicy, jak chodzili ubrani, gdzie spali, co i jak jadali, jakie były ich obowiązki. Oglądając wnętrze chaty, a także stare fotografie i dawne zabawki, spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, smartfonów, tabletów, bez gier komputerowych, grających zabawek, placów zabaw, sklepów z kolorowymi zabawkami i przedszkoli. Nauczymy się też wyliczanki i zagramy w wybraną przez nas grę o intrygujących dziś nazwach: „ryktar”, „cęcki” czy „masuwanka”. Może dziś bawimy się podobnie? A może te dawne zabawy nie przypominają już naszych? Najważniejsze jednak, że spróbujemy sami, własnymi rękami zrobić sobie zabawkę, dokładnie tak jak robiły to dzieci w dawnych czasach… i jeśli nam się uda – zabierzemy ją do domu!

Zajęcia adresowane do: dzieci w wieku od 3 do 6 i od 7 do 10 lat

Liczba uczestników: 20-25 osób

Czas trwania: 2 godz.

Kalendarium zajęć: wrzesień 2017-czerwiec 2018, od poniedziałku do piątku między 9:00 a 15:00

Koszt: 2,00 zł od osoby

Miejsce: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Elżbieta Kauzal, tel. (18) 20 152 05 wew. 20 lub 16 / email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.