Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Poznajcie orawskie skrzynie na skarby, które same w sobie są skarbem! Malowane skrzynie – najpiękniejsze, kolorowe meble w orawskich chałupach, piękne i funkcjonalne, dzieła sztuki ludowej, a jednocześnie schowki i sejfy, czasem z tajnymi skrytkami. Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne zdobnictwo ludowe, przenosząc się w inny, kolorowy świat, jednocześnie spróbują własnych sił w tworzeniu ornamentów wykorzystując rozmaite wzory, ale przede wszystkim własną wyobraźnię.

W programie:

Zajęcia rozpoczną się od obejrzenia chałupy średniozamożnego chłopa Franciszka Kotta, gdzie uczestnicy wysłuchają opowieści o drewnianych skrzyniach z ornamentami gromadzonych w chałupach orawskich, zobaczą jak i z czego były zrobione, poznają ich budowę i zdobienia. Wspólnie zastanowią się jakie skarby mogły być trzymane skrzyniach. Następnie udadzą się do izby warsztatowej, gdzie spróbują namalować wybrany ornament ołówkiem i nanieść go przy pomocy szkiców i wzorników na miniaturowe skrzyneczki. Na zakończenie uczestnicy wybiorą najpiękniejszą pracę i opowiedzą na jakie skarby je przeznaczą. Swoje skrzyneczki uczestnicy zabiorą jako pamiątkę z pobytu w muzeum.

Zajęcia adresowane do: osób w wieku od 6 do 16 lat oraz rodzin z dziećmi

Liczba uczestników: od 10 do 20 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: marzec-październik 2017, codziennie w godz. 9.00-15.00

Koszt: 6,25 zł od osoby

Miejsce: Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Stanisław Wyrtel, tel. (18) 285 27 09 wew. 23 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej powstał z potrzeby zachowania dla przyszłych pokoleń świadectw dawnej kultury na Orawie. Muzeum jest miejscem, w którym pamięć dawnego obyczaju oraz tradycje rzemieślnicze znajdują swoją ciągłość.

BON KULTURY w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej to okazja do zapoznania się z dziejami, kulturą i specyfiką regionu poprzez żywe odczuwanie dawnego świata – wędrówki pośród zabytkowych zagród chłopskich, zakładów przemysłowych i kontakt z rzeczami, które kiedyś służyły ich mieszkańcom, a także przez poznanie różnych rodzajów i techniki wykonywania tradycyjnych form zdobniczych.