Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Warsztaty muzealne, których zadaniem jest przybliżenie obrzędów i zwyczajów małopolskiej wsi z początku XX wieku.

W programie:

Bazując na eksponatach i prezentacji multimedialnej uczestnicy zostaną zapoznani z dawnymi obyczajami, które panowały na małopolskiej wsi na początku XX wieku oraz przyśpiewkami ludowymi, które towarzyszyły obrzędom chrzcin, uroczystościom weselnym i wyskubkom. Następnie spróbują odkryć, co mogła mieścić skrzynia posagowa bogatej panny wydawanej za mąż oraz jak przygotowywano dziecko do chrztu. Po wysłuchaniu fragmentów wspomnień Wincentego Witosa uczestnicy porównają dawne i współcześnie panujące obrzędy. Kolejnym wyzwaniem będzie darcie pierza wraz ze wspólnym wykonywaniem przyśpiewek ludowych m.in.: Leciały gąseczki, Miała baba koguta, W moim ogródeczku, Głęboka studzienka. W wersji alternatywnej, dla dzieci z alergią, przygotowane zostaną papierowe serwety do wycinania na nich ludowych motywów. Na zakończenie każdy uczestnik samodzielnie ozdobi drewnianą skrzyneczkę na rodzinne pamiątki i zabierze ją do domu.

Zajęcia adresowane do: młodzieży w wieku od 7 do 14 lat

Liczba uczestników: do 25 osób

Czas trwania: 2,5 godz.

Kalendarz zajęć: wrzesień 2018-czerwiec 2019, od poniedziałku do piątku

Koszt: 5,50 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,50 zł dla uczestników spoza Gminy Wierzchosławice)

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Wierzchosławice 698

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Janusz Skicki, tel. (14) 679 70 40 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.