Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Zapraszamy w podróż w czasie na Zamku w Dębnie, podczas której przebrani w stroje z dawnych epok, poznamy staropolskie obyczaje, w których dawniej brano udział na różnych etapach życia.

W programie:

Prowadzący zajęcia wcielą się w rolę wędrownego bajarza i księdza, natomiast uczestnicy zostaną przebierani w koszule, tuniki, płaszcze oraz inne stroje stosowne do odgrywanych ról. Taka charakteryzacja i klimat Zamku pozwoli przenieść się uczestnikom w odległą przeszłość. Podróżując po Zamku w czasie i przestrzeni poznamy przy studni na zamkowym dziedzińcu dawny obrządek chrztu i przesądy z nim związane oraz nazewnictwo dotyczące stopni pokrewieństwa, w Sali Koncertowej pokażemy zwyczaje związane z zarękowinami i przygotowaniami do ślubu oraz wysłuchamy legendy o Tarłównie, w Sali Rycerskiej porównamy dwie ceremonie ślubne: dworską i chłopską, poznamy zasady dawnego savoir – vivre’u i wykonamy poloneza, natomiast w Kaplicy zostanie ukazana rola śmierci w kulturze sarmackiej i wyjaśnione pojęcia: castrum doloris, „taniec śmierci”, portret trumienny oraz chorągiew nagrobna. Wszystkie etapy zajęć będą uatrakcyjnione elementami dramy. W końcowej części uczestnicy uzmysłowią sobie powiązania i stopnie pokrewieństwa, wykonując drzewa genealogiczne własnej rodziny.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 14 lat

Liczba uczestników: do 30 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: czerwiec-październik 2018, w godzinach pracy Muzeum

Koszt: 5,50 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,50 zł dla uczestników spoza Gminy Tarnów)

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Zamek w Dębnie, Dębno 189

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Krystyna Gurgul, tel. (14) 665 80 35 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.