Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Co to jest kaligrafia? Do czego służy gęsie pióro czy lipowy patyczek? Co to jest kałamarz? Celem warsztatów jest przybliżenie charakteru szkoły wiejskiej z dawnych lat. Uczniowie będą mogli zasiąść w starych ławkach oraz, przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach, zapoznać się z dawną metodą pięknego pisania i ze sposobem zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień w formie pamiętnikarskiej.

W programie:

Uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę szkolnictwa w Polsce z przełomu XIX i XX wieku poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej oraz zdjęć z tego okresu. W gabinecie trzykrotnego premiera Wincentego Witosa będą mogli zobaczyć rękopisy. Prowadzący wyjaśni czym była kaligrafia i kałamarz, do czego służyło gęsie pióro i lipowy patyczek. Uczestnicy zasiądą w starych, drewnianych ławkach, aby poczuć klimat szkoły sprzed 100 lat. Każdy będzie miała okazję spróbować samodzielnego pisania gęsim piórem/lipowym patyczkiem, stosując zasady kaligrafii, oraz wykonać ozdobną okładkę pamiętnika wykorzystując technikę kolażu. Zajęcia zakończą się wspólnym rozwiązywaniem rebusów i zgadywanek oraz porównaniem szkoły dawniej i dziś.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 14 lat

Liczba uczestników: do 25 osób

Czas trwania: 2,5 godz.

Kalendarz zajęć: listopad 2017-czerwiec 2018, od poniedziałku do piątku

Koszt: 5,25 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,25 zł dla uczestników spoza Gminy Tarnów)

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Wierzchosławice 698

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Janusz Skicki; tel. (14) 679 70 40 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.