Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Spróbujemy odnaleźć sekretny kod ukryty w znakach i symbolach widocznych na obrazach oraz przyjrzymy się sztuce portretowania w czasach współczesnych i w przeszłości, by lepiej rozumieć malarstwo i bardziej świadomie się nim cieszyć. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o kolekcję portretu sarmackiego oraz portrety uczestników, którzy wcielą się w postaci z dawnych czasów.

W programie:

Zajęcia rozpoczną się od obejrzenia kolekcji portretu sarmackiego prezentowaną w Sali Pospólstwa w Ratuszu i znalezienia charakterystycznych cech tego rodzaju obrazów. Uczestnicy mając do dyspozycji damskie i męskie stroje oraz repliki atrybutów (buzdygan, buława czy księga), zrozumieją zasady portretowania osób w czasach sarmatyzmu i nauczą się rozszyfrowywać informacje ukryte w obrazach. Rozwiązując rebusy i uzupełniając szablon drzewa genealogicznego, poznają znaczenie słów tj. sarmatyzm, szlachcic, przodek, kolekcja. Będą też mięli szansę wcielić się w postać z tamtych czasów, np. hetmana, rycerza, damy czy uczonego. Każdy przebrany uczestnik zostanie uwieczniony na fotografii, będącej współczesną formą portretowania, a następnie ozdobi ją przygotowaną przez siebie ramką. W finalnej części dzieci porównają swoje fotografie z portretem staropolskim wskazując łączące je podobieństwa i różnice. Wykonane prace uczestnicy zabiorą ze sobą, po czym w klasie przygotują własną kolekcję portretu sarmackiego.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat

Liczba uczestników: do 25 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: październik 2017-czerwiec 2018, codziennie w dni otwarcia Muzeum

Koszt: 4,50 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,00 zł dla uczestników spoza Gminy Tarnów)

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Oddział Ratusz, Rynek 1

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Jolanta Adamczyk, tel. (14) 621 21 49 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.