Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Warsztaty mają na celu nie tylko przybliżyć dzieciom i młodzieży los zwierząt wiejskich, ich rolę w gospodarstwie i kulturze ludowej, ale też uwrażliwić na ich los i przełamać stereotypowe przekonania. Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów pracowników muzeum, azylu dla bezdomnych zwierząt i dogoterapeutę. W bogatym wachlarzu oferty znajduje się m. in. dojenie krowy i wyrabianie masła, szycie filcowych zwierząt, wykonywanie nadruków na koszulkach i malowanie krów ze sklejki.

W programie:

Zajęcia realizowane będą w oparciu o wystawę etnograficzną przedstawiającą wnętrze starej chałupy ze zwierzęcym inwentarzem. W zależności od grupy wiekowej istnieje możliwość wyboru formy udziału w warsztatach. Młodsze dzieci poznają zwierzęta gospodarskie, warunki w jakich żyły, specyfikę ich ciężkiej pracy oraz sprzętu rolniczego. Usłyszą o związanych z nimi zwyczajach i wierzeniach ludowych. Będą mogły zobaczyć i doświadczyć w jaki sposób wydoić krowę i wyrobić w maselnicy masło. Na koniec wspólnie pomalują naturalnej wielkości krowę ze sklejki. Młodzież natomiast podejmie dyskusję temat dawnego chowu zwierząt i współczesnej hodowli przemysłowej oraz związanych z nią zagadnień etycznych, ekologicznych, kulturowych i zdrowotnych. Ponadto będą mogli wykonać z filcu zwierzęta lub nanieść ich wizerunki na koszulki czy torby. Po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość spotkania z dogoterapeutą, który zaprezentuje korzyści wynikające z relacji pies-człowiek. Podsumowaniem warsztatów dla starszych uczniów będzie wspólna akcja adopcyjna przeprowadzona we współpracy z Tarnowskim Azylem dla Bezdomnych Zwierząt.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat

Liczba uczestników: do 25 osób

Czas trwania: 1-1,5 godz.

Kalendarz zajęć: kwiecień-grudzień 2017

Koszt: 4,00 zł od osoby

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, ul. Krakowska 10

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Patrycja Hajek, tel. (14) 622 06 25 / email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.