Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

„Mućka na wypasie” (6-16 lat)

Warsztaty mają na celu nie tylko przybliżyć dzieciom i młodzieży los zwierząt wiejskich, ich rolę w gospodarstwie i kulturze ludowej, ale też uwrażliwić na ich los i przełamać stereotypowe przekonania. Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów pracowników muzeum, azylu dla bezdomnych zwierząt i dogoterapeutę. W bogatym wachlarzu oferty znajduje się m. in. dojenie krowy i wyrabianie masła, szycie filcowych zwierząt, wykonywanie nadruków na koszulkach i malowanie krów ze sklejki.

„Przyprawy, zioła, leki z Bożej apteki” (7-12 lat)

W czasie warsztatów dzieci poznają przyprawy i zioła, jakich używała dawniej gospodyni na wsi i jakich darów natury nie mogło zabraknąć w staropolskiej kuchni. Dowiedzą się, że były one wykorzystywane jako lekarstwo, dodatek do potraw i do aromatyzowania napojów. Zajęcia zostaną przeprowadzone w kuchni, będącej elementem domu wzniesionego na początku XX wieku, w której niegdyś praktykowano takie zwyczaje.

„Od denara do złotówki” (11-16 lat)

Dzięki ciekawej formie prowadzenia zajęć, na które składają się prace manualne i różnego rodzaju gry i łamigłówki, ten trudny temat zostanie z łatwością „oswojony” przez uczestników warsztatów, nawet przez tych najmłodszych. Zajęcia muzealne, ukażą rozwój systemu monetarnego na przestrzeni dziejów. Dzięki nim uczestnicy warsztatów poszerzą horyzonty z zakresu wiedzy o historii pieniądza.

„Poznać Pana po cholewach … - w świecie staropolskich przysłów” (7-11 lat)

Pod czujnym okiem sarmackich przodków zostaną zaprezentowane staropolskie przysłowia, które były używane w dawnej Polsce, a i teraz nie wyszły z użycia. Dzięki zajęciom dzieci poznają ich sens, by móc lepiej je interpretować i się nimi posługiwać. Dodatkowo uczestnicy warsztatów poznają technikę plastyczną jaką jest kolaż.

O Instytucji

Muzeum Okręgowe w Tarnowie to miejsce pielęgnujące więzi łączące dziedzictwo kulturowe ze współczesnością – miejsce spotkań z tradycją, historią i sztuką, a jednocześnie przestrzeń ciekawych zabaw i odkryć, sprzyjających rozbudzaniu otwartości i kreatywności, przestrzeń rozmów o czasach obecnych.

BON KULTURY w Muzeum Okręgowym w Tarnowie to unikatowa propozycja spędzenia czasu wolnego w postaci fascynującej podróży do przeszłości – podróży, która uczy nie tylko o czasach minionych, ale także o nas samych, tu i teraz.