Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Ośrodki zabawkarstwa powstały na przełomie XIX i XX wieku. Zabawki wykonywane były najczęściej przez całe rodziny, często w przydomowych warsztatach. Wycinano je według szablonu z grubego papieru, tkaniny czy drewna lub wyplatano z wikliny, toczono, rzeźbiono i ozdabiano malując na jaskrawe kolory, ryzując albo wypalając.

W programie:

Podczas warsztatów uczestnik pozna regionalne motywy dekoracyjne i zabawki znajdujące się w zbiorach muzealnych oraz uzyska wiedzę z zakresu sposobów i technik wykonywania zabawek występujących w regionie Pienin z m.in. drewna, wikliny, gliny, papieru, słomy, tkaniny, bibuły czy materiałów naturalnych. W oparciu o przedstawione przykłady, zdobędzie umiejętność zaprojektowania zabawki podobnej do tych, jakimi bawiły się dzieci w II połowie XIX i w XX w. Wykorzystując charakterystyczne motywy zaobserwowane podczas prezentacji zabawek muzealnych i innych zbiorów oraz pokazu multimedialnego własnoręcznie wykona i ozdobi własną, niepowtarzalną zabawkę. Działanie będzie realizowane w oparciu o przygotowane materiały dostosowane do grupy wiekowej, umiejętności uczestników po uzgodnieniach opiekunem grupy. Powstałe prace staną się własnością autora.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży, studentów, osób dorosłych

Liczba uczestników: 15-20 osób

Czas trwania: 2 godz.

Kalendarz zajęć: styczeń-grudzień 2017, terminy ustalane indywidualnie

Koszt: 6,00 zł od osoby

Miejsce: Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya, ul. Łemkowska 37 w Szlachtowej

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Daniel Lachor, tel. (18) 444 35 70 / 443 77 08 wew. 124 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.