Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Chcesz zainspirować się szewską pasją? Poznaj tajniki tradycyjnego rzemiosła szewskiego, zajmującego się wyrobem i naprawą obuwia, które dawniej było jednym z najliczniej reprezentowanych źródeł wytwórstwa odzieży w mieście i na wsi. Weź udział w zabawie – zobacz jakimi narzędziami posługuje się szewc i zrealizuj swoje inspiracje wykonując własnoręcznie parę filcowego obuwia.

W programie:

Zajęcia rozpocznie projekcja filmu, który wyjaśni proces powstawania obuwia – zdejmowanie miary, wytwarzanie kopyt i prawideł, szycie. Dla młodszych uczestników zostanie wyświetlony film przypominający legendę o Szewczyku Dratewce. Obie projekcje uzupełni komentarz prowadzącego i prezentacja oryginalnych eksponatów, takich jak prawidła czy kopyta. Następnie uczestnicy sami spróbują wcielić się w rolę szewców i własnoręcznie wykonać obuwie z filcu i przeplecionej sznurówki. Będą przy tym mogli wykazać się wyobraźnią zdobiąc je cekinami i koralikami. Powstałe pantofle domowe staną się praktyczną pamiątką z warsztatów lub podarunkiem dla bliskiej osoby. W końcowym etapie uczestnicy zostaną zaproszeni do nauki dawnej zabawy „szewcy”, która pomoże w powtórzeniu i zapamiętaniu zdobytych widomości, a także zachęci do aktywności ruchowej.

Zajęcia adresowane do: dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Liczba uczestników: do 30 osób

Czas trwania: 1,15 godz.

Kalendarz zajęć: październik 2017-sierpień 2018, we wtorki i czwartki

Koszt: 5,35 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,35 zł dla uczestników spoza Gminy Babice)

Miejsce: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec / Dwór z Drogini

Szczegółowe informacje i rezerwacja: tel. (32) 613 40 62 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.