Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Jeśli ktoś kiedykolwiek odwiedził to miejsce, wie, że niezwykły zamek w Lipowcu swoją budową i położeniem jest w stanie pobudzić wyobraźnię każdego dziecka i dorosłego. Najczęściej podsłuchane przypadkiem słowa turystów to „ale tu jest pęknie i tajemniczo, wyobrażasz sobie jak tu musiało być, gdy zamek tętnił średniowiecznym życiem”. Warsztaty będą stanowić odpowiedź na to pytanie.

W programie

Warsztaty zostaną przeprowadzone przez członka bractwa rycerskiego w formie dramy, przedstawienia teatralnego i gry dydaktycznej. Uczniowie zapoznają się z realiami średniowiecznego życia wszystkich warstw społecznych wcielając się w role ich przedstawicieli, m. in. zakonnika, namiestnika królewskiego, pazia, giermka i damę dworu. Będą mieli okazję zobaczyć refektarz, gdzie spożywano posiłki, przedmioty używane podczas biesiad i jadłospis, który funkcjonował w średniowieczu, wykazać się znajomością zachowania przy stole i średniowiecznym savoir vivre’m oraz poznać elementy ubioru damy i budowę zbroi. W trakcie zajęć zostanie pokazany obyczaj pasowania rycerskiego i nadania majątków ziemskich oraz rozegrana scena inscenizowanej walki na zamkowym dziedzińcu. Za uratowanie swego Pana od śmierci z rąk przeciwnika zwycięzca otrzyma ostrogi i pas rycerski. Na koniec straż zamkową zademonstruje onager – jedną z najsłynniejszych broni oblężniczych Średniowiecza kruszącą mury zamkowych fortyfikacji.

Zajęcia adresowane do: grup zorganizowanych – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Liczba uczestników: 20-30 osób

Czas trwania: 90 min.

Kalendarz zajęć: kwiecień-grudzień 2017, w środy i piątki, terminy ustalane indywidualnie

Koszt: 5,50 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. O szczegóły pytaj w instytucji kultury.

Miejsce: Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – Zamek Lipowiec

Szczegółowe informacje i rezerwacja: tel. 696 729 109 /e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.