Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Taniec towarzyszy ludziom od wieków niezależnie od wieku, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. W dobie średniowiecza i renesansu taniec dworski był formą spędzania wolnego czasu wśród elit społecznych, wymagał odpowiednich kroków, etykiety i ubioru. Obecnie mamy niezliczone formy tańca, które może wykonywać każdy. Warsztaty na Zamku Lipowiec przybliżą nam jego część jego historii.

Chcesz zainspirować się szewską pasją? Poznaj tajniki tradycyjnego rzemiosła szewskiego, zajmującego się wyrobem i naprawą obuwia, które dawniej było jednym z najliczniej reprezentowanych źródeł wytwórstwa odzieży w mieście i na wsi. Weź udział w zabawie – zobacz jakimi narzędziami posługuje się szewc i zrealizuj swoje inspiracje wykonując własnoręcznie parę filcowego obuwia.

Jeśli ktoś kiedykolwiek odwiedził to miejsce, wie, że niezwykły zamek w Lipowcu swoją budową i położeniem jest w stanie pobudzić wyobraźnię każdego dziecka i dorosłego. Najczęściej podsłuchane przypadkiem słowa turystów to „ale tu jest pęknie i tajemniczo, wyobrażasz sobie jak tu musiało być, gdy zamek tętnił średniowiecznym życiem”. Warsztaty będą stanowić odpowiedź na to pytanie.

Chcesz poznać czym jest okaryna, złóbcoki, harmonia, dzwonki pasterskie? Wybierz się w pełną inspiracji podróż w świat instrumentów ludowych uwzględniającą trzy istotne aspekty: umuzykalniający, ogólnorozwojowy (przybliżający wątki etnograficzne) oraz terapeutyczny.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to przestrzeń, w której pamięć o ludziach, dawnych obyczajach i tradycjach żyje pośród zabytków budownictwa drewnianego, małej architektury, sadów i ogródków kwiatowych. Ruiny Zamku Lipowiec przypominają o zawiłej historii regionu, zachęcając do odkrywania przeszłości.

BON KULTURY w Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec to aktywny wypoczynek pośród przyrody, wycieczka w przeszłość regionu zapamiętaną przez ściany domów, mury zamku, dawne przedmioty codziennego użytku.