Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Czym różni się strój od ubioru? Jak działał folusz i olejarnia? Ćwiczenia z materiałoznawstwa, poznawanie faktur i struktury, odkrywanie zapachów – to wszystko czeka na uczestników poszukujących tropów dawnej i współczesnej codzienności. Z etnograficzną ciekawością przyjrzymy się otaczającym nas eksponatom z Muzealnej kolekcji.

W programie:

 Podczas warsztatów będziemy badać właściwości fizyczne materiałów, z których budowano domy oraz sprawdzimy ich właściwości, w tym przewodnictwo ciepła. Dowiemy się jak działa folusz i olejarnia, z jakich roślin powstają różne oleje i w jaki sposób powstają tkaniny z lnu i wełny. Dopasujemy elementy strojów ludowych, charakterystycznych dla danego stanu cywilnego, i sprawdzimy pod mikroskopem ich strukturę. Eksperymentując, badając i zadając pytania poznamy świat dawnej wsi i jej mieszkańców. Na koniec wykonamy sensoryczny kolaż z materiałów o różnej fakturze.

Zajęcia adresowane do: młodzieży w wieku od 13 do 18 lat oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Scenariusz jest adaptowany pod kątem zaleceń nauczycieli i opiekunów.

Liczba uczestników: do 15 osób

Czas trwania: 1-1,5 godz.

Kalendarz zajęć: listopad 2017-sierpień 2018, od poniedziałku do soboty, terminy ustalane indywidualnie

Koszt: 0,00 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. O szczegóły proszę pytać w instytucji.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Plac Wolnica 1

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Szelingowska, tel. (12) 430 18 27 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty prowadzone są jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Prosimy o zgłaszanie zamówienia z tygodniowym wyprzedzeniem.