Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Dlaczego leje jak z cebra? Kto szyje grubymi nićmi? Jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu? Na warsztatach odkryjemy bliskie związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmiotów, które trafiły do lamusa. Poznamy pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek staną się obiekty z kolekcji Muzeum.

W programie:

Celem warsztatów jest pobudzenie wyobraźni dzieci, rozwinięcie umiejętności posługiwania się związkami frazeologicznymi oraz kształtowanie pozytywnej więzi z językiem. W trakcie zajęć uczestnicy poznają realia dawnej polskiej wsi sprzed 100 lat, zwiedzając wnętrza izby krakowskiej i podhalańskiej, olejarni, foluszu, izby szkolnej i pomieszczenia z piecem garncarskim. Wraz z prowadzącym stworzą opowieść o życiu ich rówieśników z tamtych lat. Odkryją związki między realiami życia, językiem i kulturą, pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych współcześnie powiedzeń i zwrotów. Wspólnie spróbują przywrócić zapomniane znaczenia niektórych słów i odnaleźć zapomniany sens. Dobór treści będzie uzależniony od wieku oraz poziomu sprawności językowej uczestników.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 12 lat

Liczba uczestników: 25

Czas trwania: od 1 do 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: październik 2017- sierpień 2018

Koszt: 5,00 zł od osoby

Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, plac Wolnica 1

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Szelingowska, tel. 12 430-18-27 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.