Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Czym różni się strój od ubioru? Jak działał folusz i olejarnia? Ćwiczenia z materiałoznawstwa, poznawanie faktur i struktury, odkrywanie zapachów – to wszystko czeka na uczestników poszukujących tropów dawnej i współczesnej codzienności. Z etnograficzną ciekawością przyjrzymy się otaczającym nas eksponatom z Muzealnej kolekcji.

Dlaczego leje jak z cebra? Kto szyje grubymi nićmi? Jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu? Na warsztatach odkryjemy bliskie związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmiotów, które trafiły do lamusa. Poznamy pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek staną się obiekty z kolekcji Muzeum.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie jest miejscem opisywania świata – przeszłego i dzisiejszego, dalekiego i bliskiego. Świata obyczaju, który jest lustrem dla nas samych. Stawiając pytania, Muzeum otwiera przestrzeń rozmowy dla lepszego zrozumienia siebie oraz innych.

BON KULTURY w Muzeum Etnograficznym w Krakowie to okazja do spojrzenia na codzienność przez pryzmat otaczających nas rzeczy, kalendarza świąt oraz ludzkich potrzeb, zróżnicowanych w zależności od czasu i miejsca, w jakim żyjemy.