Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Co znaczy dobre sąsiedztwo? W jaki sposób ludzie wykonujący różne zawody tworzą kulturową tkankę miasta? Jakie dzielnicowe społeczności stoją za krakowskimi tradycjami? Jak funkcjonowało miasto i kim byli jego mieszkańcy? Warsztat jest opowieścią o krakowskich, dzielnicowych tradycjach z perspektywy ich twórców i użytkowników – ludzi różnych profesji, mieszkających w różnych zakątkach Krakowa, różniących się statusem materialnym i umiejętnościami.

Wszystko dookoła nas zrobione jest według jakiegoś pomysłu i z wykorzystaniem konkretnych materiałów. Kto decyduje o tym, jak wyglądają rzeczy, z których korzystamy na co dzień? Kim są projektanci, dizajnerzy i rzemieślnicy? Jaki materiał najlepiej nadaje się do zrobienia łyżki, krzesła czy materaca? Na te pytania wspólnie szukamy odpowiedzi w miejscu, gdzie rzeczy nie brakuje – w Muzeum. Podczas dwóch cykli warsztatów stawiamy na wielozmysłowe doświadczenia, pracę z wybranymi obiektami z kolekcji MEK oraz przedmiotami współczesnymi z nurtu etnodizajnu.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie jest miejscem opisywania świata – przeszłego i dzisiejszego, dalekiego i bliskiego. Świata obyczaju, który jest lustrem dla nas samych. Stawiając pytania, Muzeum otwiera przestrzeń rozmowy dla lepszego zrozumienia siebie oraz innych.

BON KULTURY w Muzeum Etnograficznym w Krakowie to okazja do spojrzenia na codzienność przez pryzmat otaczających nas rzeczy, kalendarza świąt oraz ludzkich potrzeb, zróżnicowanych w zależności od czasu i miejsca, w jakim żyjemy.