Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Dlaczego leje jak z cebra? Kto szyje grubymi nićmi? Jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu? Na warsztatach odkryjemy bliskie związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmiotów, które trafiły do lamusa. Poznamy pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek staną się obiekty z kolekcji Muzeum.

Co przenosił w swoim plecaku handlarz? Na jakiego typu produkty było społeczne zapotrzebowanie? Kiedy odbitka graficzna jest bardziej pożądana, niż obraz czy rzeźba? Uczestnicy zajęć podążą tropem sprzedawcy obrazów. Wspólnie z nim odnajdą miejsca, w których dawniej można było je zakupić.

Zajęcia mają charakter terapeutyczny i rozwojowy. Adresowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ich celem jest ułatwienie odbioru dzieła – filmu, rzeźby i obrazu, nauka odkrywania gestów wyrażających emocje twórców/bohaterów i sposobów budowania nastroju.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie jest miejscem opisywania świata – przeszłego i dzisiejszego, dalekiego i bliskiego. Świata obyczaju, który jest lustrem dla nas samych. Stawiając pytania, Muzeum otwiera przestrzeń rozmowy dla lepszego zrozumienia siebie oraz innych.

BON KULTURY w Muzeum Etnograficznym w Krakowie to okazja do spojrzenia na codzienność przez pryzmat otaczających nas rzeczy, kalendarza świąt oraz ludzkich potrzeb, zróżnicowanych w zależności od czasu i miejsca, w jakim żyjemy.