Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Jak dawniej wyglądała łemkowska wieś? Jak budowano wiejski dom? Czy dom można wziąć ze sobą i przenieść w inne miejsce?

W programie:

Na te i na inne pytania znajdziemy odpowiedź w czasie warsztatów etnograficzno-modelarskich, wcielając się w postaci budowniczych sprzed ponad 100 laty, których głównym zadaniem będzie translokowanie (przeniesienie) modelu drewnianej chyży (łemkowskiego domu mieszkalno-gospodarczego) w nowe miejsce. Zrobimy to zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Gospodarze wybiorą miejsce posadowienia domu względem słońca, wiatru i wody. Cieśle rozbiorą i przeniosą model (2,5m x 1m), znakując belki. Potrzebny też będzie różdżkarz i studniarz – ci poszukają wody, by przenieść studnie. Strzecharze wykonają kiczki na pokrycie dachu. W czasie warsztatów uczestnicy w praktyce poznają podstawowe terminy związane z wiejskim budownictwem: zrąb, zamki ciesielskie, komora, boisko. Poznają też i porównają tradycyjne i współczesne elementy krajobrazu wsi.

Zajęcia adresowane do: osób w wieku od 10 lat i więcej

Liczba uczestników: do 25 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: wrzesień 2018-sierpień 2019, terminy ustalane indywidualnie

Koszt: 5,80 zł od osoby *

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,80 zł dla uczestników spoza Gminy Ropa)

Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów / Skansen Zagroda Maziarska w Łosiu

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Klaudia Zbiegień, tel. (18) 353 43 63 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.