Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Temat wojen i wojskowości jest zagadnieniem ogromnie istotnym i niestety wciąż aktualnym. Warsztaty stanowią zaproszenie do podróży przez świat, gdzie rozgrywały się istotne wydarzenia historyczne mające wpływ na kolejne epoki. Osią zajęć będzie kalendarium działań wojennych, które wpływały na wynalazczość w zakresie nowych rozwiązań zbrojeniowych oraz rozwój broni wobec ciągłych konfliktów w świecie, które nie ominęły także Rzeczpospolitej.

W programie:

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję odkryć, poznać i przymierzyć stroje, eksponaty militarne oraz różnego rodzaju przedmioty z kolejnych epok historycznych od średniowiecza, po czasy nowożytne aż do współczesności. Prowadzący przebrany w stroje z danej epoki omówi poszczególne eksponaty przedstawiając jednocześnie historię broni, ekwipunku, sposobu walki, mundury, nawiązując do konkretnej bitwy. Wskaże również zmiany jakie zachodziły na przestrzeni kolejnych epok historycznych uwzględniając nowe wynalazki i techniki walki oraz opowie jak elementy wojskowości przenikały do świata cywilnego i czemu to służyło. Podczas warsztatów wykorzystana zostanie broń biała i repliki broni palnej, broń miotająca – łuk, proca, ale także ekwipunek i mundury z całego świata. Ciekawostką zajęć będzie m.in. prezentacja broni japońskiej – miecza samurajskiego katana czy miecza wikingów.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne), osób dorosłych, uczestników indywidualnych

Liczba uczestników: 20

Czas trwania: 1 godz.

Kalendarz zajęć: marzec-grudzień 2017, terminy ustalane indywidualnie

Koszt: 4,50 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,00 zł dla uczestników spoza Miasta Gorlice)

Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów / Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Magdalena Zalesko, tel. (18) 35 35 618 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.