Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Praktyczna wiedza o rosnących wokół nas ziołach i roślinach oraz ich zastosowaniu jest tematem całorocznych warsztatów dla dzieci i dorosłych w skansenie szymbarskim. Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu, kontakt z przyrodą i wielozmysłowe poznanie roślin to korzyści jakie wyniosą uczestnicy zajęć.

W programie:

Oferta dla dzieci:

W sezonie letnio-jesiennym zajęcia rozpoczną się od aktywności na świeżym powietrzu tj. krótkim spacerem po skansenie i odnajdywaniem ziół oraz roślin leczniczych w ogródkach przy obiektach skansenu. Uczestnicy przy pomocy instruktora spróbują wskazać i nazwać wybrane zioła. W sezonie wiosenno-zimowym wprowadzenie stanowić będzie prezentacja plansz z typowymi na Pogórzu ziołami i krótka prelekcja o ziołach, nasionach i ich zastosowaniu. W głównej części zajęć w zależności od pory roku nastąpi układanie, rysowanie bądź wyklejanie zielników ze świeżo zebranych lub suszonych roślin. Po ich wykonaniu dzieci zaprezentują własne prace i spróbują nazwać zioła, które tam umieścili. Na zakończenie uczestników czeka zabawa w formie quizu lub konkursu w odgadywanie charakterystycznych ziół i roślin (mięta, rumianek, pokrzywa, melisa, bazylia) przy wykorzystaniu zmysłu węchu, dotyku i smaku, bez możliwości patrzenia.

Oferta dla dorosłych:

Zdrowe żywienie i styl życia „slow life” to tematy warte propagowania i niewątpliwie na czasie. W programie zajęć, po prelekcji o sposobach hodowania i zastosowania kiełków roślin w diecie codziennej, nastąpi część praktyczna. Z kiełków, suszonych owoców i nasion uczestnicy wykonają ekologiczne, superwitaminowe ,,praliny”. Na zakończenie zajęć własnoręcznie przygotowane smakołyki będzie można skosztować we wnętrzach skansenowskiej chaty lub plenerowo na łące prowadząc rozmowy o zdrowym żywieniu i stosowaniu ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży, osób dorosłych, uczestników indywidualnych

Liczba uczestników: 20

Czas trwania: 1 godz.

Kalendarz zajęć: marzec-grudzień 2017, terminy ustalane indywidualnie

Koszt: 3,25 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,00 zł dla uczestników spoza Gminy Gorlice).

Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów / Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów”

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Niemczyńska-Szurek, Barbara Wojnarska, tel. (18) 351 10 18 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.