Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Na czym grali nasi dziadowie? Czy na liściu lub słomie także można zagrać melodię? Jak z kawałka drzewa zrobić piszczałkę? Tajemniczy świat dźwięków oraz instrumentów ludowych to temat kolejnych warsztatów inspirowanych tradycjami muzycznymi regionu.

Pomysł warsztatów zainspirowany został historyczną tradycją tworzenia pamiętników i albumów, znaną już w XVI wieku, a szczególnie rozwiniętą w XIX stuleciu, do czego przyczynił się wynalazek fotografii. Celem zajęć będzie pobudzanie wyobraźni historycznej poprzez kontakt z dawnymi sposobami, za pomocą których ludzie utrwalali swój wizerunek, prezentowali siebie i swoją rodzinę. W efekcie chcemy zachęcić do prowadzenia pamiętnikarskiego albumu, który w przyszłości może stać się unikatową formą pamiątki zawierającą wspomnienia z dzieciństwa.

Co tworzył artysta ludowy, a czym zajmował się rzemieślnik? Co wspólnego z nimi miał obraźnik? I dlaczego obrazy na szkle malowano odwrotnie niż te na płótnie? Wszystkich, którzy chcą usłyszeć odpowiedzi na te pytania zapraszamy na warsztaty „Na ludowo… kolorowo!”

Chcesz poznać najważniejsze miejsca, zabytki i atrakcje Warszawy? Przygotować własne puzzle z widokiem stolicy? Zaplanuj już teraz własną wycieczkę podczas podróży palcem po mapie od Krakowa do Warszawy.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ swoje przedsięwzięcia i aktywności buduje wokół zainteresowania kulturą, opartą na żywej relacji pomiędzy współczesnością a dziedzictwem przeszłości, kulturą zrodzoną z indywidualizmu regionalnego, z poszanowania odrębności i tożsamości, a jednocześnie sprzyjającą integracji grup i narodów nowej cywilizacji europejskiej. Swoimi działaniami promotorskimi i edukacyjnymi instytucja stara się z wielkim zaangażowaniem wspierać kulturotwórcze inicjatywy regionu, odpowiadając przy tym zarówno na potrzeby tzw. elit, jak i oczekiwania szerokiej publiczności.

BON KULTURY w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ to warsztaty kulturoznawczo-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia, poprzez wspólną zabawę, oswajają ze sztuką, zachęcają do poszukiwania jej przejawów w codziennym życiu i w najbliższym otoczeniu, pobudzają zdolność twórczego myślenia i umożliwiają realizację własnych projektów plastycznych.